Fanpage parafii

Wskazania liturgiczne

  1. Modlitwę „Ojcze nasz”, poza Eucharystią i Liturgią Godzin, zawsze kończymy słowem „Amen”, jak wszystkie inne modlitwy.
  2. Zdrowaś Maryjo łaski pełna – a nie Zdrowaś Mario, łaskiś pełna.
  3. Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu, jak była (nie „było”) na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen – nie wykonujemy znaku krzyża; zwróćmy uwagę na powtarzający się spójnik „i”.

LINK DO UJEDNOLICONEGO TEKSTU MODLITW

  1. Przede wszystkim gromadzimy się PUNKTUALNIE, a więc kilka/kilkanaście minut przed rozpoczęciem Mszy św. Spóźnialscy nie czynią zadość obowiązkowi uczestnictwa w niedzielnej liturgii, a ponadto przeszkadzają innym, zgromadzonym wcześniej.
  2. W kościele zachowujemy MILCZENIE!!! I to nie tylko w czasie samej liturgii, ale w ogóle. Dom Boży domaga się wyjątkowego traktowania.
  3. W hymnie „Chwała na wysokości Bogu” – czynimy skłon głową, wymawiając imię Jezusa Chrystusa, a w wyznaniu wiary na słowa „I za sprawą Ducha Świętego…”
  4. Przed Ewangelią czynimy albo duży znak krzyża, albo trzy małe: na czole, na ustach i na piersiach (w linii prostej).
  5. W czasie przeistoczenia, gdy kapłan unosi konsekrowane Postaci, patrzymy na nie z adoracją, zachowujemy milczenie (nie uderzamy się w piersi, nie wypowiadamy żadnych aktów).
  6. Aklamacja: Tajemnica wiary – Chrystus umarł, Chrystus zmartwychwstał, Chrystus powróci, a nie „powrócił”. Wołamy z całym Kościołem od dwóch tysięcy lat: Marana tha! Przyjdź, panie Jezu!
  7. Znak pokoju przekazujemy, najbliżej stojącym osobom, przez skłon głową lub podanie dłoni, nie wypowiadamy zasadniczo żadnych słów; jeśli już, to nie: Pokój nam wszystkim (kiwając głową na wszystkie strony), ale „Pokój z Tobą” – odpowiadamy „Amen”.
  8. W czasie śpiewu „Baranku Boży” nie uderzamy się w piersi, a w odpowiedzi na wezwanie kapłana, zachowujemy wszyscy (i kobiety i mężczyźni) jednakową formę: „Panie, nie jestem godzien”.
  9. Komunię świętą, zgodnie ze Wskazaniami KEP z 09.03.2005 przyjmujemy w postawie klęczącej lub stojącej: „Zaleca się procesyjne podchodzenie do przyjęcia Komunii świętej (por. OWMR 44, 86 i 160). Ciało Pana jest bowiem pokarmem na drodze do życia wiecznego. Komunię świętą można przyjąć w postawie klęczącej lub stojącej. Postawę stojącą należy zachować zawsze, gdy Komunii świętej udziela się pod obiema postaciami. Wierni przyjmujący Ciało Pańskie w postawie stojącej wykonują wcześniej skłon ciała lub przyklękają na jedno kolano”.
    Na znak szacunku składamy dłonie, bądź krzyżujemy je na piersiach. Przed przyjęciem Komunii św. w postawie stojącej należy wykonać głęboki skłon lub przyklęknąć na jedno kolano. W naszym kościele podchodzimy do ołtarza w dwóch rzędach, które formujemy, gdy kapłan spożyje Krew Pańską.
  10. Wszyscy zachowujemy jednakowe postawy i gesty w czasie liturgii, bo ona nie jest prywatną własnością. Ludzie w starszym wieku, słabi i chorzy, mogą siedzieć w czasie całej Mszy świętej (wytyczne KEP).

LINK DO WSKAZAŃ KEP